Základní škola a mateřská škola Děčín III01.07.2020

Od 1. 7. 2020 jsou spuštěny nové webové stránky základní školy https://www.zsamsbrezova.cz Nové stránky má i naše mateřská škola https://www.msrakovnicka.cz/

Zobrazit celý článek


30.06.2020

Nepředaná vysvědčení si můžete převzít v kanceláři školy do 31. 7. každé pondělí a středu v čase 9 - 11 hodin. Nevyzvednutá vysvědčení budou žákům předány při návratu do školy.

Zobrazit celý článek


HC Děčín Nadace ČEZ Ovoce do škol Rodiče vítáni PROŠKOLY.cz

Výlet do skanzenu ZUBRNICE

20.11.2018 14:57

V sobotu 20.10.2018 se 9 členů kroužku Remyho kuchtíci a 14 žáků druhého stupně vydalo za dobrodružstvím do nedaleké vesničky Zubrnice, kde se zúčastnili akce „Podzim na vesnici“. Žáci měli možnost na vlastní kůži zažít atmosféru života na vesnici v dobách dávno minulých.

Cestovali jsme tam i zpět historickým vláčkem, jehož strojvedoucím byl náš bývalý žák Petr Miškovský. Na konečné stanici jsme nahlédli do železničního muzea. Podívali jsme se do starého mlýna u Lučního potoka, kde nám mlynář dovolil namlít mouku na ručním rotačním mlýnku. Zdrželi jsme se v dílně na výrobu panenek a zkoušeli jsme si vyrobit svůj náramek způsobem známým jako paličkování. Sokolník nám představil své dravce a i někteří z nás se na chvíli mohli stát sokolníky. Ve světničkách nás vítaly vůně placek, koláčů, kachny, kulajdy nebo pečeného čaje či medoviny. Všechny dobroty připravovaly děvečky na kachlovém sporáku. V jiných světničkách jsme mohli pozorovat zpracování lnu, vázání provazů, spřádání na kolovratu, draní peří, zdobení perníčků, stloukání másla a výrobu sýrů.
Ve stodole jsme si vyzkoušeli výmlat obilí cepem a neuniklo nám ani čištění zrna od plev na fukaru nebo provoz žentouru. Sušení ovoce v sušárnách bylo včetně ochutnávky křížal. Na tržnici plné řemeslných výrobků a dobrot už se penízky jen sypaly. Přestože byla sobota, tak naše kroky vedly i do historické školy, kde nás paní učitelka učila básně a krasopisu. Psali jsme perem, které bylo třeba namáčet do inkoustu. Zlobiví žáci dostali rákoskou anebo museli jít klečet do rohu na hrách. Odjížděli jsme plni zážitků, dojmů, s plnými břichy a boulemi za ušima.

Bc. Patová Andrea

Fotogalerie:

Starší články

 

NAHORU TISK

 Informace o projektu
Vytvořeno v rámci projektu č. CZ.1.07/1.1.13/22.0029
Otevřená škola - Moderní, atraktivní, komunikativní
Realizátor projektu