Základní škola a mateřská škola Děčín III14.09.2019

V pátek 6. 9. 2019 se členové biologického kroužku opět zúčastnili akce „Mezinárodní noc pro netopýry“ pořádané Správou CHKO Lužické hory, ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody ZO 36/02 při SCHKO JH a Českým svazem pro ochranu netopýrů pod záštitou Euro Bats. Netopýří noc, na kterou jsme vyrazili, probíhala v PP Naděje nedaleko Cvikova. Minibus, který jsme měli objednaný, nás vyzvedl kole…

Zobrazit celý článek


02.09.2019

  SPORTUJ VE ŠKOLE „Sportuj ve škole“ má bavit děti pohybem. Lekce „Sportuj ve škole“ probíhají zdarma jednou  týdně pro děti 1. až 5. ročníku základních škol. Vedou je zkušení a nadšení tělocvikáři. Od 1. září 2018 projekt zajišťuje Asociace školních sportovních klubů, která už 26 let pomáhá bavit školáky sportem. Hodiny pro  Vaše děti budou v těchto termínech: Pondělí od 14.00 do 14.45 hodin…

Zobrazit celý článek


HC Děčín Nadace ČEZ Ovoce do škol Rodiče vítáni PROŠKOLY.cz

Výlet do skanzenu ZUBRNICE

20.11.2018 14:57

V sobotu 20.10.2018 se 9 členů kroužku Remyho kuchtíci a 14 žáků druhého stupně vydalo za dobrodružstvím do nedaleké vesničky Zubrnice, kde se zúčastnili akce „Podzim na vesnici“. Žáci měli možnost na vlastní kůži zažít atmosféru života na vesnici v dobách dávno minulých.

Cestovali jsme tam i zpět historickým vláčkem, jehož strojvedoucím byl náš bývalý žák Petr Miškovský. Na konečné stanici jsme nahlédli do železničního muzea. Podívali jsme se do starého mlýna u Lučního potoka, kde nám mlynář dovolil namlít mouku na ručním rotačním mlýnku. Zdrželi jsme se v dílně na výrobu panenek a zkoušeli jsme si vyrobit svůj náramek způsobem známým jako paličkování. Sokolník nám představil své dravce a i někteří z nás se na chvíli mohli stát sokolníky. Ve světničkách nás vítaly vůně placek, koláčů, kachny, kulajdy nebo pečeného čaje či medoviny. Všechny dobroty připravovaly děvečky na kachlovém sporáku. V jiných světničkách jsme mohli pozorovat zpracování lnu, vázání provazů, spřádání na kolovratu, draní peří, zdobení perníčků, stloukání másla a výrobu sýrů.
Ve stodole jsme si vyzkoušeli výmlat obilí cepem a neuniklo nám ani čištění zrna od plev na fukaru nebo provoz žentouru. Sušení ovoce v sušárnách bylo včetně ochutnávky křížal. Na tržnici plné řemeslných výrobků a dobrot už se penízky jen sypaly. Přestože byla sobota, tak naše kroky vedly i do historické školy, kde nás paní učitelka učila básně a krasopisu. Psali jsme perem, které bylo třeba namáčet do inkoustu. Zlobiví žáci dostali rákoskou anebo museli jít klečet do rohu na hrách. Odjížděli jsme plni zážitků, dojmů, s plnými břichy a boulemi za ušima.

Bc. Patová Andrea

Fotogalerie:

Starší články

 

NAHORU TISK

 Informace o projektu
Vytvořeno v rámci projektu č. CZ.1.07/1.1.13/22.0029
Otevřená škola - Moderní, atraktivní, komunikativní
Realizátor projektu